Proste, zdrowe smakołyki dla Twojego koniaKonie są naturalnymi roślinożercami i chętnie podjadają różnorodne rośliny. To jest zarówno dobre, jak i złe. Dobre, ponieważ jest dla nich lepsze niż przetworzone pasze pełne cukrów i tłuszczów. Źle, ponieważ łatwo jest przejadać się niewłaściwymi roślinami i skończyć z niestrawnością lub innymi problemami żołądkowymi. Ponadto niektóre popularne rośliny mogą być trujące, jeśli są spożywane w dużych ilościach lub regularnie. Więc nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, jeśli chodzi o karmienie konia odpowiednią ilością zieleni. Istnieje jednak wiele bezpiecznych i zdrowych sposobów, aby upewnić się, że Twój koń otrzymuje odpowiednią ilość składników odżywczych z roślin bez narażania swojego zdrowia na ryzyko nadmiernej konsumpcji lub nierozsądnych wyborów. Tutaj dzielimy się kilkoma wskazówkami na temat najlepszych źródeł pasz dla różnych witamin, minerałów i nie tylko.

Co powinieneś rozważyć zanim zaczniesz karmić swojego konia smakołykami?

- Dieta konia powinna być zrównoważona i zdrowa.

- Powinieneś podawać smakołyki tylko od czasu do czasu, a nie jako stałą część ich diety.

- Powinieneś zwracać uwagę na ich zachowanie - dadzą ci znać, czy potrzebują specjalnej przekąski.

- Upewnij się, że twój koń ma zdrową wagę, zanim podasz mu smakołyki.

- Upewnij się, że twój koń nie jest uczulony na składniki smakołyków, które rozważasz.

- Zwróć uwagę na zęby konia - nie powinieneś dawać mu przedmiotów, które będą wywierały zbyt duży nacisk na zęby lub będą zbyt twarde.

- Zwróć uwagę na dietę konia - jeśli zje zbyt wiele smakołyków, może zachorować.

Jak rozpoznać, czy smakołyk jest dobry czy zły dla konia?

- Sprawdź listę składników zanim kupisz smakołyki - jeśli nie możesz wymówić wszystkich składników, prawdopodobnie nie jest to dobry wybór dla twojego konia.

- Im starszy jest twój koń, tym bardziej musisz uważać na ich dietę.

- Powinieneś zawsze unikać karmienia konia trującymi roślinami.

- Powinieneś zawsze unikać karmienia konia czekoladą, zwłaszcza w dużych ilościach.

- Powinieneś zawsze unikać karmienia konia słonym jedzeniem, takim jak chipsy ziemniaczane.

- Powinieneś zawsze unikać karmienia konia czymkolwiek, co mogłoby rozstroić jego żołądek, jak cebula czy winogrona.

Witamina A: Jarmuż i inne zielone warzywa

liściaste Jednym z najlepszych źródeł witaminy A dla koni jest jarmuż. Zawiera on również dobrą dawkę witamin C, K i E. Jarmuż jest bardzo łatwą rośliną do uprawy i może być używany jako zielony nawóz między sezonami wegetacyjnymi. Jest również bogaty w żelazo i wapń. Inne zielone warzywa liściaste, które są bogate w witaminę A to boćwina szwajcarska i szpinak.

Witamina B: Fasola i rośliny strączkowe

Fasola i rośliny strączkowe są dobrym źródłem witamin z grupy B. Są one również wysokie w błonnik, wapń i żelazo. Niektóre przykłady obejmują soję, soczewicę i fasolę fava. Dla najlepszych rezultatów, podawaj swojemu koniowi soczewicę lub inne rośliny strączkowe w postaci puree lub ugotowane, w przeciwieństwie do całych.

Witamina C: Ciemne liście i jagody

Niektóre liściaste zieleniny i jagody są dobrym źródłem witaminy C. Zwalcza szkorbut, niedobór witaminy C, który był poważnym problemem w starych wyprawach żeglarskich, zanim owoce cytrusowe były powszechnie dostępne. Możesz karmić swojego konia pomarańczami, jabłkami lub innymi owocami, które mają wysoką zawartość witaminy C, ale mogą się one szybko zepsuć. Inne łatwe, bezpieczne wybory to zielone warzywa liściaste, takie jak jarmuż lub boćwina i jagody, takie jak borówki.

Witamina D: Rośliny owocowe bogate w UV

Rośliny, które rosną w słonecznym środowisku, takie jak pomidory, papryka, bakłażany i figi, są bogate w prekursora witaminy D. Owoce takie jak pomarańcze i grejpfruty również mają witaminę D, ale tylko w małych ilościach. Możesz karmić swojego konia tymi owocami, ale nie jest to konieczne, jeśli otrzymuje on wystarczającą ilość światła słonecznego.

Witamina E: Mieszanka fasoli, orzechów i nasion

Fasola, orzechy i nasiona są dobrym źródłem witaminy E. W szczególności nasiona słonecznika, migdały i orzechy laskowe są bogate w witaminę E. Możesz karmić swojego konia tymi nasionami lub orzechami w całości lub użyć ich do zrobienia puree. Wapń: Ciemna zielenina, fasola i produkty mleczne Ciemne warzywa liściaste, takie jak jarmuż, szpinak i szwajcarska boćwina są dobrym źródłem wapnia, jak również żelaza. Otręby, zgnieciony owies lub pszenica i lucerna są również dobrymi źródłami wapnia. Kefir, jogurt lub ser cheddar to inne dobre wybory dla wapnia.

Magnez: Fasola, orzechy i nasiona

Najprostszym źródłem magnezu jest fasola, która zawiera również żelazo, cynk i białko. Inne źródła magnezu to otręby owsiane i nasiona takie jak słonecznik, sezam i len.

Jak widzisz, istnieje wiele zdrowych i pożywnych sposobów na karmienie konia witaminami i minerałami. Jednak niektórych roślin lepiej unikać niż regularnie karmić. Po przeczytaniu tej listy, pamiętaj, że karmienie konia wysokiej jakości sianem, wypasanie i karmienie małymi ilościami koniczyny na pastwisku może dostarczyć znaczną ilość witamin i minerałów. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, powinieneś skontaktować się ze swoim lekarzem weterynarii.