Wskazówki dotyczące jazdy konnej: wszystko, co musisz wiedziećSiła i wytrzymałość wymagana do jazdy na koniu może być wyzwaniem dla każdego, ale kiedy doda się dodatkowe wyzwania związane z równowagą, koordynacją i utrzymywaniem głowy w górze podczas patrzenia w przyszłość, a nie na ziemi… cóż, rzeczy mogą się zmienić dość onieśmielające. W rezultacie większość ludzi zajmuje się jazdą konną jako hobby lub rekreacją. To powiedziawszy, jeśli zastanawiasz się nad dodaniem jazdy konnej do swojej listy hobby lub zajęć rekreacyjnych (lub myślisz o potraktowaniu tego bardziej poważnie), oto 10 wskazówek dotyczących jazdy konnej, które dadzą ci przewagę jako początkujący. Powiedziawszy to, rozpoczęcie tego nowego hobby nigdy nie jest łatwe.

Wiedzieć czego się spodziewać zanim wsiądziesz na konia

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać zanim wsiądziesz na konia jest to, że żadne dwa konie nie są takie same. Nawet jeśli dwa konie mają tę samą rasę, genetyka może spowodować, że będą zbudowane nieco inaczej, a to może wpłynąć na sposób, w jaki jeżdżą. Dodatkowo, różne konie mają różne temperamenty i ważne jest, aby wiedzieć, jak zachowuje się twój koń, zanim na niego wsiądziesz. Jednym ze sposobów na to jest obserwowanie konia, gdy jest prowadzony. Jak chodzi? Czy dużo rusza głową, czy jest bardziej opanowany? Jak reaguje na inne konie lub ludzi? Zachowanie twojego konia może również pomóc ci zrozumieć, co on czuje. Jeśli jest spokojny, możesz oczekiwać, że twoja jazda będzie stosunkowo gładka. Jeśli jest wzburzony, możesz spodziewać się znacznie bardziej wyboistej jazdy.

Nie bój się prosić o pomoc

Przekonasz się, że wielu ludzi w świecie koni są bardzo chętni do pomocy początkującym. Poza tym, że wiele osób kocha pomagać newbies, świat koni ma wiele obrotów. Ludzie zaczynają jeździć, gdy są młodzi, dostać się z jazdy z różnych powodów, jak się starzeją, a następnie wrócić do jazdy, gdy są na emeryturze lub mają więcej czasu na rękach w starszych latach. Tak wiele osób robi sobie przerwę od jazdy tylko po to, aby powrócić do niego w późniejszym okresie życia, że jest to prawie jak drzwi obrotowe. W rezultacie okaże się, że wiele osób jest bardziej niż szczęśliwy, aby dać ci radę i pomóc nauczyć się lin. Ale pamiętaj, aby poprosić o pomoc! Nie bój się dotrzeć do ludzi, z którymi jeździsz i zapytać ich, jak zaczęli, co chcieliby wiedzieć, kiedy byli po prostu zaczynając, i tak dalej.

Znajdź siodło, które pasuje do twojego ciała

Dopasowanie twojego siodła jest kluczowe. Kiedy nie pasuje do twojego ciała prawidłowo, możesz rozwinąć wszelkiego rodzaju problemy, od pęcherzy do głębokich siniaków, które zajmują tygodnie, aby się zagoić. To nawet nie wspominając o potencjalnych długoterminowych szkodach, które mogą zostać wyrządzone. Będziesz chciał znaleźć siodło, które najlepiej pasuje do Twojego typu ciała. Kiedy stoisz, powinieneś mieć około szerokości palca między końcem kolana a krawędzią strzemienia. Podczas siedzenia, drzewo siodła powinno utrzymywać kręgosłup prosto w górę i w dół, z nogą zgiętą pod kątem około 90 stopni.

Użyj pomocy do komunikacji z koniem

Kiedy zaczynasz, prawdopodobnie będziesz jeździł na młodszym koniu, który nie został jeszcze przyzwyczajony do siodła i uzdy. W takich sytuacjach możesz używać wskazówek słownych, języka ciała i reniferów do komunikacji z koniem. Dzięki słownym wskazówkom możesz użyć kombinacji słów i tonu głosu, by wskazać, co chcesz, by koń zrobił, na przykład "Whoa" (sugerujące "zatrzymaj się") lub "Giddyup" (sugerujące "ruszaj do przodu"). Możesz również używać języka ciała do komunikacji z koniem, np. pochylać się do przodu, gdy chcesz jechać szybciej i odchylać się do tyłu, gdy chcesz, żeby koń zwolnił.

Trzymaj i używaj prawidłowo wędzidła

Renifery są linkami, których używasz do komunikacji z pyskiem konia, albo poprzez bezpośredni nacisk, albo poprzez pociągnięcie do tyłu. Kiedy zaczynasz, prawdopodobnie będziesz używał bezpośredniego nacisku do komunikacji z koniem. Kiedy jeździsz na młodszym koniu, który nie został jeszcze wyszkolony do reagowania na wodze, prawdopodobnie użyjesz bezpośredniego nacisku wędzidła, aby utrzymać głowę konia w prawidłowej pozycji. W przypadku starszych, wyszkolonych koni, będziesz prawdopodobnie używał wędzideł, aby zachęcić lub zniechęcić konia do określonych zachowań lub aby utrzymać jego głowę w prawidłowej pozycji. Na przykład możesz użyć reins, by utrzymać głowę konia w dół podczas kantara, by było mu wygodniej. Renifery mogą być również użyte do zachęcenia konia do wolniejszej jazdy, np. kiedy chcesz, żeby przeszedł przez określony obszar.

Pamiętaj o tym, ile czasu będziesz jeździł

Pamiętaj o tym, ile czasu będziesz jeździł, i buduj swoją wytrzymałość odpowiednio. Jeśli wiesz, że będziesz spędzać godzinę lub dwie w siodle, nie trzeba naciskać na siebie, jak gdybyś miał zamiar być w siodle przez cały dzień. Niezależnie od tego, jak długo będziesz w siodle, dobrze jest rozpocząć każdą jazdę od rozgrzewki. Możesz to zrobić zarówno przed wejściem na konia, jak i po nim. I pamiętaj, aby rozciągnąć się po wszystkim!

Bądź elastyczny i trzymaj mięśnie rdzenia zaangażowane

Kiedy zaczynasz, ważne jest, aby być elastycznym. Chcesz mieć pewność, że nie kładziesz zbyt dużego nacisku na dolną część pleców i kolana. Ponadto, chcesz utrzymać mięśnie w rdzeniu zaangażowane podczas jazdy. Bycie elastycznym i utrzymanie zaangażowania rdzenia pomoże Ci zachować komfort podczas jazdy. Bycie elastycznym pomoże ci również, jeśli twój koń zdecyduje się skakać wokół trochę podczas jazdy. Mając silniejsze mięśnie rdzenia może pomóc utrzymać równowagę w siodle.