Kompletny przewodnik po zakupie nowego siodła dla koniaKiedy po raz pierwszy zaczynasz jeździć konno, siodło wydaje się prawdopodobnie najmniej ważnym elementem wyposażenia. W końcu jest schowany pod kurtką jeźdźca i ma niewielki wpływ na to, jak szybko i jak daleko możesz galopować. Prawidłowy? Cóż, to nie do końca prawda. Źle dopasowane siodło dla konia będzie nie tylko niewygodne dla twojego pupila; może to również prowadzić do bólu pleców i innych problemów dla was obojga. Jednak z odpowiednim siodełkiem Twoje wrażenia z jazdy będą znacznie przyjemniejsze. Aby mieć pewność, że znajdziesz najlepsze siodło dla swojego konia, przygotowaliśmy ten pomocny przewodnik. Obejmuje wszystko, od znalezienia odpowiedniego typu siodła dla konia po upewnienie się, że masz właściwe wymiary przed zakupem nowego.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowego siodła

Najpierw przyjrzyjmy się temu, na co powinieneś zwracać uwagę przy zakupie nowego siodła. Siodła są zaprojektowane tak, aby pasowały do jednego z trzech różnych typów jeźdźców: Jeźdźcy angielscy, jeźdźcy zachodni lub dzieci. Aby upewnić się, że wybierzesz odpowiedni typ siodła dla swoich potrzeb, upewnij się, że znasz swój styl jazdy i jaki typ konia masz.

- Angielscy jeźdźcy siedzą w bardziej wyprostowanej pozycji, ze strzemionami umieszczonymi przed siedzeniem. Jeźdźcy zachodni siedzą w pozycji bardziej do przodu, ze strzemionami umieszczonymi za siedzeniem.

- Upewnij się, że znasz długość grzbietu swojego konia. Zmierz od środka kręgosłupa w kłębie w dół do środka kręgosłupa przy ogonie. To jest długość twojego siodła.

- Wybierz siodło, które jest odpowiednie dla twojego poziomu jazdy i wagi. Jeśli jesteś początkujący, cięższe, droższe siodło może nie być najlepszym rozwiązaniem.

Właściwy pomiar jest kluczem do świetnego dopasowania

Przed rozpoczęciem zakupów wokół dla siodeł, upewnij się, że masz prawidłowe pomiary. To jedyny sposób, aby być pewnym, że będziesz w stanie znaleźć siodło, które pasuje zarówno do ciebie, jak i twojego konia idealnie.

- Zmierz długość grzbietu swojego konia: Jest to pierwszy krok przy wyborze siodła. Chcesz mieć pewność, że siodło jest wystarczająco długie, aby pokryć kręgosłup konia, ale nie tak długie, że rozciąga się poza lędźwiami.

- Zmierz obwód konia: Obwód to szerokość klatki piersiowej konia. Pamiętaj, by uwzględnić grubość skóry podczas pomiaru.

- Znajdź długość strzemion: Podczas gdy strzemiona mogą być lekko regulowane, nie są one łatwe do zmiany. Upewnij się, że wiesz, jak długie chcesz mieć strzemiona, zanim zaczniesz zakupy.

- Wybierz typ siedzenia i rozmiar: Typ siedzenia będzie zależał od Twojego stylu jazdy. Jeśli jeździsz Western, będziesz chciał głębokie siedzenie. Jeśli jeździsz po angielsku, będziesz chciał bardziej płaskie siedzenie. Rozmiary siedzeń są oparte na pomiarze bioder.

Siodła angielskie

Jeśli wolisz jeździć po angielsku, będziesz chciał siodło z pełną klapą. Ten typ siodła posiada klapę, która przechodzi przez ramię konia i zapewnia wygodne miejsce dla paska do odpoczynku.

- Typ drzewa: Istnieją trzy główne typy drzew w siodle angielskim: szyna, kanał i solidny. Każdy typ ma swoje własne cechy, więc wybierz taki, który najlepiej pasuje do sposobu, w jaki jeździsz.

- Szerokość: Siodła angielskie są dostępne w szerokim zakresie szerokości. Jeśli twój koń jest szczególnie szeroki, możesz potrzebować specjalnego zamówienia na szerokie siodło angielskie.

- Typ panelu: Panel będzie materiałem, który pokrywa górną część siedziska.

Siodła westernowe

Jeśli wolisz jeździć na Western, będziesz chciał siodła w stylu western. Te siodła są często szersze niż siodła w stylu angielskim, więc zapewniają duże wsparcie zarówno dla ciebie, jak i twojego konia.

- Typ drzewa: Istnieją dwa rodzaje drzew używanych do tworzenia zachodnich siodeł: drop-fork i post. Wiele zachodnich siodeł będzie używać kombinacji obu typów drzew.

- Szerokość: Siodła westernowe są dostępne w szerokim zakresie szerokości. Jeśli twój koń jest szczególnie szeroki, możesz potrzebować specjalnego zamówienia na szerokie siodło westernowe.

- Materiał: Siodła westernowe są często wykonane z szerokich kawałków skóry, więc zazwyczaj nie są one zbyt odpowiednie dla koni o krótkim grzbiecie.

- Marka: Znajdziesz wiele różnych marek siodeł westernowych. Niektóre są lepsze od innych, więc upewnij się, że czytasz recenzje, aby znaleźć najlepszy dla Ciebie.

Jak zmierzyć konia na nowe siodło

Wybrałeś idealne siodło, ale musisz upewnić się, że pasuje do konia, zanim zaczniesz zakupy. To zapewni, że nie wybierzesz siodła, które jest albo zbyt małe, albo zbyt duże dla twojego konia.

- Upewnij się, że koń jest odpowiednio pielęgnowany: Czysty i zadbany koń to szczęśliwy koń. To pomoże ci uzyskać dokładny pomiar, ponieważ koń będzie wygodny i zrelaksowany.

- Zmierz długość grzbietu konia: Jest to pierwszy krok przy wyborze siodła. Chcesz się upewnić, że siodło jest wystarczająco długie, aby pokryć kręgosłup konia, ale nie tak długie, że rozciąga się poza lędźwiami.

- Zmierz obwód konia: Obwód to szerokość klatki piersiowej konia. Pamiętaj, by uwzględnić grubość skóry podczas pomiaru.

- Znajdź długość strzemion: Podczas gdy strzemiona mogą być lekko regulowane, nie są one łatwe do zmiany. Upewnij się, że wiesz, jak długie chcesz mieć strzemiona, zanim zaczniesz zakupy.

- Wybierz typ siedzenia i rozmiar: Typ siedzenia będzie zależał od Twojego stylu jazdy. Jeśli jeździsz Western, będziesz chciał głębokie siedzenie. Jeśli jeździsz po angielsku, będziesz chciał bardziej płaskie siedzenie. Rozmiary siedzeń są oparte na pomiarze bioder.

Jak znaleźć odpowiednie dopasowanie dla Ciebie

Teraz, gdy zbadałeś swojego konia i wybrałeś idealne siodło, nadszedł czas, aby je przymierzyć. Najlepszym sposobem na znalezienie właściwego dopasowania dla ciebie jest rozpoczęcie od kilku różnych siodeł i zobaczenie, które z nich najbardziej ci pasuje.

- Usiądź w siodle: Będziesz chciał upewnić się, że możesz wygodnie usiąść w siodle, gdy go przymierzasz. Powinieneś być w stanie umieścić stopy w strzemionach i z łatwością chwycić lejce.

- Zwróć uwagę na punkty nacisku: Powinieneś również być w stanie poczuć swoją wagę równomiernie rozłożoną na siodle. Jeśli czujesz punkty nacisku, spróbuj innego siodła.

Siodło jest najważniejszym elementem wyposażenia, jaki kiedykolwiek kupisz dla swojego konia. To dlatego, że siodło działa jako podstawa dla reszty twojego sprzętu. Jeśli siodło nie pasuje do twojego konia lub ciebie, może to prowadzić do bólu pleców.

- Aby upewnić się, że znajdziesz idealne siodło, zbadaj różne rodzaje siodeł. Dowiedz się, które marki i modele są najlepsze i porozmawiać z innymi jeźdźcami, aby zobaczyć, co zalecają.

- Upewnij się, że twój koń jest mierzony i że masz prawidłowe wymiary. Następnie wypróbuj kilka różnych siodeł na swoim koniu, aby upewnić się, że pasują.

- Na koniec wybierz siodło, które pasuje zarówno do ciebie, jak i twojego konia najlepiej. Jest to jedyny sposób, aby zapewnić, że będziesz miał wspaniałe doświadczenie jazdy z minimalnym dyskomfortem i bólem.