5 błędów, które możesz popełnić podczas pielęgnacji koniaKiedy jesteś właścicielem konia, musisz zadbać o jego ogólny wygląd, utrzymując go w czystości i zadbanym. Pielęgnacja koni jest ważną częścią pielęgnacji konia, ponieważ sprawia, że zwierzę wygląda schludnie. Słabo wypielęgnowane konie są nie tylko nieatrakcyjne, ale także sprawiają, że ludzie czują się niekomfortowo, ponieważ nie są wystarczająco higieniczne. Dobrze wypielęgnowane konie, z drugiej strony, pomagają swoim właścicielom zdobyć zaufanie innych, którzy widzą je z daleka. Będziesz musiał regularnie pielęgnować swojego konia, jeśli chcesz utrzymać go w zdrowiu i szczęściu. Przyjrzyjmy się kilku powszechnym błędom, które wiele osób popełnia podczas pielęgnacji swoich koni.

Używasz tej samej szczotki na ciele i nogach konia

Pielęgnacja nóg twojego konia jest istotną częścią jego pielęgnacji. Włosy na nogach mogą zawierać dużo brudu i bakterii, co stanowi doskonałą pożywkę dla infekcji. Szczotka jest świetnym sposobem na usunięcie tych cząstek bez uszkadzania skóry. Najlepsze szczotki dla końskich nóg to te z miękkiej gumy, ponieważ delikatnie usuwają brud ze skóry bez jej uszkadzania. Jednak używanie tej samej szczotki do pielęgnacji ciała konia może spowodować podrażnienie skóry, ponieważ szczotka jest zbyt mocna dla ciała. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli twój koń ma wrażliwą skórę. Szczotka dla koni przeznaczona do ciała będzie miała bardziej miękkie włosie, ponieważ skóra na ciele jest cieńsza niż na nogach. Szczotka z twardym włosiem może powodować ból i nadmierne tarcie, więc powinieneś używać jej tylko na nogach. Ta zasada dotyczy również innych narzędzi do pielęgnacji, takich jak grzebienie, szczotki i gąbki.

Nie czyścisz kopyt swojego konia

Kopyta konia są istotną częścią jego ciała i zdrowia. Chronią stopy i nogi zwierzęcia przed twardymi powierzchniami i wszystkim, co może spowodować uszkodzenia. Odgrywają również ważną rolę w sposobie, w jaki twój koń chodzi i biega. Bez zdrowych kopyt, twój koński przyjaciel nie może chodzić prawidłowo i będzie odczuwał ból. Może to wpłynąć na jego ogólne szczęście i wydajność jako zwierzę pracujące. Niestety, wielu ludzi, którzy posiadają konie, zapomina o regularnym czyszczeniu kopyt. Może to prowadzić do infekcji i innych komplikacji. Dobrym sposobem na pamiętanie o czyszczeniu kopyt konia jest robienie tego podczas pielęgnacji zwierzęcia. Aby wyczyścić kopyta konia, użyj frezu do kopyt lub szczotki, aby usunąć brud spomiędzy pęknięć kopyta. Upewnij się, że dokładnie wyczyścisz przednią i tylną część kopyta. Jeśli widzisz jakiekolwiek uszkodzenia, pęknięcia lub brud w kopytach konia, zabierz go do weterynarza natychmiast. Twój weterynarz może leczyć kopyta konia i uczynić je zdrowymi ponownie.

Zapomniałeś wyczyścić zęby konia

Zęby twojego konia są takie same jak twoje: muszą być zadbane, aby pozostać zdrowe! Szczotkowanie zębów twojego konia jest ważną częścią jego pielęgnacji, ponieważ zapobiega próchnicy. Próchnica jest częstym problemem w zębach koni, ponieważ spożywają one dużo siana, które ma wysoką zawartość cukru. Jeśli nie jest leczona, próchnica może stać się poważnym problemem. Końskie zęby mają podobną strukturę do naszych. Jedyna różnica polega na tym, że mają więcej zębów: koń ma 24 zęby, podczas gdy człowiek ma 32. Zęby pokryte są warstwą szkliwa, które jest substancją mineralną chroniącą je przed uszkodzeniem i próchnicą. To, czego potrzebujesz do czyszczenia zębów konia, to produkt przeznaczony dla nich. Możesz również użyć pasty do zębów, która jest specjalnie opracowana dla zwierząt. Postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, aby prawidłowo wyczyścić zęby konia.

Twój koński partner nie czuje się komfortowo, gdy jest pielęgnowany

Dla niektórych koni sesje pielęgnacyjne są bardzo miłe i przyjemne. Inne konie mogą bać się zabiegów pielęgnacyjnych i starać się ich unikać za wszelką cenę. Jeśli twój koń nie lubi być pielęgnowany, musisz zrozumieć dlaczego. Zaniepokojony koń może nie lubić być strzyżony, ponieważ kojarzy ten proces z czymś złym. Możesz to przezwyciężyć, biorąc pod uwagę osobowość i zachowanie konia podczas jego pielęgnacji. Jeśli twój koń jest niespokojny, powinieneś poruszać się powoli i trzymać się z dala od jego twarzy. Możesz również użyć miękkiej i słodko pachnącej szczotki, by uczynić proces pielęgnacji przyjemniejszym. Jeśli twój koń boi się być wypielęgnowany, musisz być cierpliwy podczas jego pielęgnacji. Trzymaj się z dala od jego twarzy i pracuj nad jedną częścią ciała na raz. Powinieneś również pielęgnować swojego konia w cichym miejscu, przy słabym oświetleniu.

Używasz niewłaściwej szczotki do rodzaju sierści konia

Najlepsza szczotka dla twojego konia zależy od rodzaju jego sierści. Jeśli użyjesz miękkiej szczotki na koniu o grubej, szorstkiej sierści, możesz uszkodzić skórę zwierzęcia. Tak samo jest, jeśli użyjesz sztywnej szczotki na koniu o miękkiej sierści. Gruba i szorstka sierść oznacza, że twój koń ma rodzaj włosów zwany "włosami zimowymi". Jest to sierść, która rośnie podczas zimowych miesięcy, kiedy koń przebywa na zewnątrz w zimnie. Miękka sierść to rodzaj włosów znany jako "włosy letnie". Te włosy są dużo bardziej miękkie niż zimowe i rosną latem, kiedy koń jest w środku.

Pielęgnacja koni jest istotną częścią pielęgnacji koni. Sprawia, że zwierzęta wyglądają schludnie i pomaga ich właścicielom zdobyć zaufanie innych. Źle wypielęgnowane konie są nie tylko nieatrakcyjne, ale także sprawiają, że ludzie czują się niekomfortowo, ponieważ nie są wystarczająco higieniczne. Dobrze zadbane konie, z drugiej strony, pomagają swoim właścicielom zdobyć zaufanie innych, którzy widzą je z daleka. Jeśli chcesz zachować zdrowie swojego konia, musisz go regularnie pielęgnować. Możesz to zrobić, pamiętając o czyszczeniu kopyt, zębów i nóg konia. Powinieneś również upewnić się, że używasz odpowiedniego rodzaju szczotki do rodzaju sierści konia.