Jak wybrać idealne siodło dla twojego koniaJeśli chodzi o sprzęt, siodło jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych elementów. Źle dopasowane siodło może być nie tylko niewygodne dla twojego konia, ale także niebezpieczne i prowadzić do długotrwałych problemów z plecami. Właściwe siodło pomoże zarówno tobie, jak i twojemu koniowi poczuć się bezpieczniej i mieć lepszą równowagę, pozwalając ci jeździć z ufnością i łatwością. To powiedziawszy, wybór siodła, które jest odpowiednie dla ciebie i twojego konia nie zawsze jest łatwy. Istnieje tak wiele odmian w ofercie dzisiaj, z różnych wzorów, materiałów, kolorów, marek ... lista idzie dalej. To może być trudne wiedząc, które czynniki są najważniejsze - w końcu wszystkie wyglądają dobrze! Aby pomóc uczynić rzeczy trochę prostsze dla Ciebie, zebraliśmy ten poręczny przewodnik, jak wybrać idealne siodło dla twojego konia.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie siodła

Siodło jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych przedmiotów, jeśli chodzi o sprzęt jeździecki. Właściwe siodło pomoże zarówno tobie, jak i twojemu koniowi poczuć się bezpieczniej i mieć lepszą równowagę, co pozwoli ci jeździć z pewnością siebie i łatwością. - Marka i design: Jest to jeden z najważniejszych czynników przy wyborze siodła, ponieważ pomoże ci określić rodzaj siodła, którego szukasz. Ale pamiętaj, że tylko dlatego, że siodło jest wykonane przez konkretną markę, nie zawsze oznacza, że jest odpowiednie dla ciebie i twojego konia.

- Ziarno: Możesz powiedzieć ziarno siodła, patrząc na skórę. Jeśli ma ona woskowy lub oleisty wygląd, jest to znak jakości.

- Dopasowanie: Najważniejszą rzeczą przy zakupie siodła jest zapewnienie, że jest ono dobrze dopasowane do twojego konia. Ważne jest, aby zauważyć, że siodło powinno pasować do konia, a nie odwrotnie.

- Materiały: Skóra siodła jest produktem naturalnym i jest najczęstszym rodzajem materiału używanym do produkcji siodeł. Może się różnić jakością i kolorem, można ją znaleźć w formie syntetycznej lub naturalnej. Inne materiały takie jak syntetyk, plastik i syntetyczny zamsz mogą być również używane do produkcji siodeł.

Jaki typ jazdy będziesz uprawiać?

Pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć jest to, jaki rodzaj jazdy będziesz uprawiać. Jeśli głównie jeździć na szlaki, może chcesz siodło, które jest lekkie i łatwe do czyszczenia. Siodło do skoków lub zawodów będzie prawdopodobnie droższe, wykonane z wysokiej jakości materiałów i zaprojektowane tak, aby pasowało do klap i strzemion, które są potrzebne w niektórych dyscyplinach.

- Wytrzymałość: Jeśli jesteś jeźdźcem wytrzymałościowym, prawdopodobnie będziesz szukał bardziej wytrzymałego siodła ze strzemionami, które są umieszczone nieco bliżej kantla. Pozwoli to na lepsze rozłożenie ciężaru podczas długiej jazdy.

- Show jumping lub eventing: Jeśli konkurujesz w skokach pokazowych lub zawodach, będziesz potrzebował siodła, które jest wygodne, wspierające i pozwala jeździć w skutecznej pozycji, jednocześnie umożliwiając łatwe wykonanie różnych ruchów.

- Trail riding: Jeśli wolisz jeździć po szlakach, prawdopodobnie będziesz szukać siodła, które jest łatwe do czyszczenia, lekkie i niedrogie. Siodła do jazdy po szlaku są często wykonane z materiałów syntetycznych, które są łatwe do czyszczenia, odporne na zarysowania, a także są dość przystępne cenowo.

Pomiar i dopasowanie

Przy zakupie nowego siodła, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić jest dokonanie pomiarów. Zmierz szerokość między kłębikiem konia, długość grzbietu (od szczytu grzbietu do miejsca, w którym normalnie siedzi pas), długość grzbietu i zadu (od grzbietu do końca ogona). Długość zadu jest ważnym pomiarem, ponieważ to właśnie tam będzie siedział pas cinch. Mając te pomiary w ręku, możesz następnie wypróbować kilka siodeł. Wypróbowując siodło, upewnij się, że wypróbujesz je na koniu, dla którego zostało wykonane, abyś mógł zobaczyć, czy pasuje do grzbietu twojego konia prawidłowo. Kiedy próbujesz siodła na swoim koniu, upewnij się, że jest ono ustawione prawidłowo. Drzewo siodła powinno siedzieć równolegle do kręgosłupa. Możesz również sprawdzić, czy kiełzno (przestrzeń pomiędzy prętami drzewa) jest wystarczająco szerokie dla kłębu konia. Możesz to zrobić umieszczając kciuk i palce pomiędzy kłębikiem a wypustem. Twoje palce powinny zmieścić się dokładnie między nimi.

Ile powinieneś wydać?

Kolejną rzeczą, o której należy pomyśleć przy wyborze siodła jest to, ile powinieneś wydać. Może być kuszące, aby przejść do najdroższego siodła na rynku, ale ważne jest, aby pamiętać, że dostajesz to, za co płacisz. Przy zakupie siodła ważne jest, aby wziąć pod uwagę koszt utrzymania, taki jak czyszczenie i olejowanie skóry. Podczas czyszczenia skórzanego siodła należy użyć mydła do siodła lub odżywki, aby pomóc oczyścić brud i zanieczyszczenia z powierzchni. Można również użyć wosku do siodła, aby pomóc chronić skórę i utrzymać ją przed wysychaniem. Aby prawidłowo wyczyścić i odżywić siodło, prawdopodobnie będziesz musiał to robić kilka razy w roku. W związku z tym ważne jest, aby wziąć to pod uwagę przy ustalaniu budżetu na siodło.

Istnieje tak wiele odmian w ofercie dzisiaj, z różnych wzorów, materiałów, kolorów, marek ... lista idzie dalej. To może być trudne wiedząc, które czynniki są najważniejsze - w końcu wszystkie wyglądają dobrze! Aby ułatwić ci sprawę, zebraliśmy ten poręczny przewodnik, jak wybrać idealne siodło dla twojego konia: - Marka i design: Jest to jeden z najważniejszych czynników przy wyborze siodła, ponieważ pomoże ci określić typ siodła, którego szukasz.