Jak pielęgnować sierść konia we właściwy sposób: Porady i technikiJeśli chodzi o utrzymanie konia w czystości, porządku i szczęściu, pielęgnacja jest jednym z najbardziej istotnych zadań, które możesz wykonać jako właściciel. Jest to również jedna z najbardziej pracochłonnych prac, jakie kiedykolwiek podejmiesz jako właściciel konia; szczególnie dlatego, że każda rasa ma swój własny zestaw włosów i typów skóry, które będą wymagały różnych poziomów opieki. Jednak dzięki odpowiednim technikom, narzędziom i produktom dla specyficznych potrzeb twojego konia, nie musi to być taki męczący proces. Grooming może wydawać się dość przerażające słowo dla wielu ludzi, ale z właściwego sprzętu i technik to naprawdę nie jest tak źle. Jest tak wiele korzyści ze spędzania tego dodatkowego czasu z koniem; od sprawiania, że czują się bardziej komfortowo i zrelaksowani w swoim środowisku domowym do utrzymywania ich skóry w zdrowiu i zapobiegania ukąszeniom kleszczy w miesiącach letnich.

Co warto wiedzieć zanim zaczniesz pielęgnować

Zanim pomyślisz o wyciągnięciu szczotek, grzebieni i gąbek, jest kilka kluczowych rzeczy, o których musisz wiedzieć. Pierwszą rzeczą jest ustalenie środowiska, w którym będziesz pielęgnować swojego konia. Najlepszym miejscem do tego jest przestronne, otwarte i dobrze oświetlone miejsce z dobrą wentylacją, takie jak stodoła lub kryta arena. Unikaj robienia tego na zewnątrz, ponieważ twój koń prawdopodobnie wykopie brud i zanieczyszczenia, które skończą się zarówno na tobie, jak i twoim sprzęcie. Jeśli pielęgnujesz konia w środku, upewnij się, że masz łatwy dostęp do źródła wody, takiego jak miska lub wąż. Drugą rzeczą jest upewnienie się, że masz odpowiednie narzędzia do pielęgnacji dla twojej rasy i typu konia. Chociaż wiele szczotek i grzebieni jest takich samych dla wszystkich ras i typów koni, są pewne obszary, które wymagają różnych typów sprzętu.

Podstawy szczotkowania konia

Bez względu na to, jaką rasę lub typ konia masz, szczotkowanie jest pierwszym krokiem w pielęgnacji konia i jest niezbędne z wielu różnych powodów. Od pozbycia się brudu i zanieczyszczeń w sierści konia do stymulowania przepływu krwi i naturalnych olejów w ich skórze i sierści, szczotkowanie jest jednym z najważniejszych kroków pielęgnacyjnych. W zależności od długości sierści twojego konia, będziesz chciał je szczotkować co dwa, trzy dni lub raz w tygodniu. Jeśli mają krótszą sierść, możesz nawet potrzebować szczotkować je codziennie. Dla ras o dłuższych włosach, możesz chcieć użyć grzebienia zamiast szczotki, aby uniknąć uszkodzenia wrażliwej skóry konia. Kiedy szczotkujesz konia, zacznij od czubka głowy i pracuj w dół ciała. Upewnij się, że szczotkujesz w kierunku, w którym rosną włosy; pomoże to zapobiec potencjalnemu matowieniu lub plątaniu się włosów. Szczególnie w przypadku ras długowłosych, wyczesywanie nadmiaru włosów i szczotkowanie w kierunku wzrostu włosów pomoże usunąć luźne włosy i brud, który może być złapany w sierść.

Narzędzia do groomingu, które powinieneś mieć w swojej stajni

Jeśli chodzi o pielęgnację koni, istnieje kilka standardowych narzędzi, które znajdziesz prawie każda stajnia będzie miała. Są to: szczotka do ciała, szczotka do grzywy i ogona, pick do kopyt, gumowy grzebień curry, szczotka dandy, gąbka do pielęgnacji lub rękawica i guma stajenna. Szczotka do ciała jest bardzo uniwersalnym narzędziem do pielęgnacji, które może być używane na większości obszarów ciała konia. Są one dostępne w różnych rozmiarach i materiałach, takich jak miękka guma lub jodła. Szczotka do grzywy i ogona to specjalistyczny grzebień przeznaczony do pielęgnacji grzywy i ogona konia.

Wybierak do kopyt: Jeśli nie chcesz pobrudzić sobie rąk, pick do kopyt jest świetnym narzędziem, które pomoże usunąć wszelkie grudki brudu.

Gumowy grzebień curry: To narzędzie pielęgnacyjne jest zwykle używane na tylnych ćwiartkach konia, aby usunąć nadmiar włosów lub brud. Szczotka jest używana do pielęgnacji sierści konia i czyszczenia jej z brudu i zanieczyszczeń.

Gąbka lub rękawica do pielęgnacji: Są one świetne do czyszczenia wrażliwych obszarów, takich jak twarz i nogi konia. Guma stajenna: To narzędzie jest świetne do czyszczenia stajni i usuwania wszelkich zanieczyszczeń.

Znajdowanie i usuwanie splątanych włosów i mat

Podobnie jak ludzie, konie mogą mieć dość paskudne sploty i maty w swoim futrze. Czasami trudno je zauważyć, zwłaszcza jeśli znajdują się w trudno dostępnym miejscu. Świetną wskazówką jest użycie grzebienia, by delikatnie przeczesać włosy konia, zwracając uwagę na wszelkie miejsca, które wydają się bardziej splątane niż inne. Możesz również użyć czarnego światła, aby pomóc ci dostrzec potencjalne maty lub splątania, które mogą być ukryte w sierści twojego konia. Jeśli znajdziesz jakieś splątania lub maty, pierwszą rzeczą do zrobienia jest próba usunięcia jak najwięcej włosów, jak to możliwe przy użyciu grzebienia lub narzędzia do pielęgnacji. To pomoże ci uniknąć szarpania lub ciągnięcia za matę, co może spowodować dyskomfort konia lub doprowadzić do jeszcze większej ilości splątanych włosów. Po czesaniu możesz również spróbować użyć nożyc do przerzedzania, by wyciąć splątane włosy i noża do przerzedzania, by wyciąć maty. Jeśli znajdziesz matę lub plątaninę, której twój koń nie może dosięgnąć, postaraj się pielęgnować ją wokół, by ułatwić mu dostęp.

Nie zapominaj o kopytach!

Podczas gdy większość ludzi zazwyczaj skupia swoją uwagę tylko na górnej części ciała konia, zaniedbanie dolnej połowy może spowodować poważne problemy zdrowotne i higieniczne. W zależności od rasy konia, ich kopyta będą w różnych fazach wzrostu, więc będziesz chciał się upewnić, że regularnie sprawdzasz i czyścisz je, aby zapobiec infekcji i dyskomfortowi. Aby to zrobić, będziesz chciał użyć pick kopyta, aby usunąć nadmiar brudu i kamieni. Jeśli chcesz pomóc zapobiec niewygodom twojego konia, możesz również zastosować opatrunek na kopyta, aby zapobiec pęknięciom, łzom i infekcjom. Będziesz także chciał sprawdzić, czy na kopytach twojego konia nie ma żadnych oznak urazu, takich jak skaleczenia, opuchlizna czy złamane paznokcie. Możesz to zrobić, podnosząc każde kopyto i sprawdzając, czy nie ma żadnych nieprawidłowości. Jeśli zauważysz coś nietypowego, zabierz konia do weterynarza, aby to sprawdzić.

Kiedy wszystko jest powiedziane i zrobione, koń grooming jest o wiele więcej niż tylko usuwanie brudu i zanieczyszczeń z ich płaszcza. To jest o więzi z koniem, spędzanie czasu z nimi i uczynienie ich wygodnymi w ich własnym domu. Im lepiej dbasz o swojego konia, tym szczęśliwszy i bardziej zrelaksowany będzie. Nie tylko sprawi to, że będą przyjemniejsze w otoczeniu, ale także pomoże utrzymać je w zdrowiu i szczęściu przez wiele lat.