Wybór właściwego siodła dla twojego koniaJeśli chodzi o sprzęt jeździecki, siodła są prawdopodobnie najważniejszym elementem. Jeśli siodło nie jest odpowiednio dopasowane, lub jest słabej jakości, Twoja jazda będzie niewygodna, a także niebezpieczna. Właściwe siodło ma również duży wpływ na to, jak bardzo lubisz jeździć konno. Nie jest rzadkością, że jeźdźcy mają kilka różnych siodeł w ich tack room. Każde z nich ma swoje przeznaczenie, które można określić na podstawie sposobu siedzenia w nim i pozycji jego rogu (jeśli jest). Różne siodła mogą być również niezbędne do jazdy na różnych koniach. Podczas gdy niektóre rodzaje siodeł są bardziej uniwersalne niż inne, nadal istnieje wiele opcji tam. Spójrzmy na różne rodzaje siodeł dostępnych i zbadać zalety i wady każdego z nich, aby można było podjąć świadomą decyzję o tym, który typ jest najlepszy dla Ciebie.

Angielskie siodło

Siodło angielskie jest przeznaczone do jazdy ogólnej, która kładzie nacisk na kontrolę jeźdźca nad ruchem konia. Jest postrzegane jako najbardziej tradycyjny i klasyczny typ siodła. Większość angielskich siodeł ma głębokie siedzisko, które siedzi z nogami do przodu i kolanami lekko zgiętymi. Często mają bezkształtne siedzisko, które jest zaprojektowane tak, aby wygodnie pomieścić prawie każdego jeźdźca. Dzięki temu łatwo jest sprawdzić, czy jesteś prawidłowo "w siodle". Jeśli jesteś w stanie siedzieć z biodrami poniżej poziomu siedziska siodła, jesteś prawidłowo zrównoważony. Niektóre z charakterystycznych cech siodła angielskiego to wysoki cantle i pommel, głębokie siedzisko, prosta klapa (bez olinowania lub klocków kolanowych), szeroki bieżnik, wysoko wycięty widelec i pojedynczo podniesione siedzisko.

Siodło westernowe

Siodło westernowe zostało pierwotnie zaprojektowane dla pracujących kowbojów, ale obecnie jest najczęściej używane do jazdy po szlakach. Mają one szczuplejsze siedzisko niż angielskie siodła i często mają lekki kant kolana, aby umożliwić jeźdźcowi siedzenie ze skrzyżowanymi nogami. Western siodła zazwyczaj mają olinowanie, które pozwala jeźdźca do regulacji bloków kolanowych do różnych kątów. Natomiast w siodłach angielskich klocki kolanowe są często przymocowane na stałe. Siodła westernowe mają zazwyczaj wyższy cantle i pommel niż siodła angielskie, a ich widelce są często niżej wycięte. Mogą mieć paski strzemion ustawione na tyle szeroko, aby umożliwić użycie buta jeździeckiego. Najczęściej spotykane jest jedno podniesione siedzisko, ale istnieje również kilka dwusiedziskowych siodeł westernowych.

Barrel Racer siodło

Barrel Racing Saddle jest przeznaczony do konkretnego celu wyścigów beczek, ale może być również używany do jazdy po szlaku. Często są one postrzegane jako skrzyżowanie siodła zachodniego z siodłem angielskim. Najczęstszą cechą siodła barrel racing jest jego szeroki cantle, który ma pomóc jeźdźcowi utrzymać kontrolę podczas wykonywania "zakrętu". Siodła barrel racing mają również bardziej wąskie siedzisko niż siodła western, ponieważ zawodnicy barrel racing często wolą siedzieć ze skrzyżowanymi nogami. Paski strzemion są często ustawione na tyle szeroko, że pozwalają na użycie butów jeździeckich. Pommel jest często wyższy niż w siodle angielskim lub zachodnim, co pozwala jeźdźcowi oprzeć się na nim podczas wykonywania "zakrętu". Najczęściej spotykane jest pojedyncze, podniesione siedzisko, choć dostępnych jest również kilka beczek dwusiedziskowych.

Siodło do gry w polo

Siodło Polo jest używane do sportu polo, który pochodzi z Anglii, ale teraz jest głównie grany w Argentynie. Często są one mieszanką angielskiego i zachodniego siodła, ale mogą być dostosowane do konkretnego jeźdźca. Siodła polo mają głębokie siedzenie, często są bezkształtne i mają prostą klapę. Często mają jedno podniesione siedzisko z wysokim cantle i pomelką oraz szeroki bieżnik. Siodła polo mają zazwyczaj olinowanie odpowiednie do gry w polo, z trzonowymi strzemionami i klockami kolanowymi ustawionymi pod kątem.

Siodło skokowe

Siodło skokowe jest przeznaczone do skoków pokazowych i skoków przez przeszkody. Mają bardzo wąskie siedzisko z bardzo wysokim kantarem i pomponem. Ich klocki kolanowe są zazwyczaj zamocowane pod kątem, a pręty strzemion są ustawione bardzo szeroko, aby umożliwić jeźdźcowi używanie butów jeździeckich. Siodła skokowe często mają jedno podwyższone siedzisko.

Siodło ujeżdżeniowe

Siodło ujeżdżeniowe jest używane do ujeżdżania i skoków, i często jest postrzegane jako bardziej wyspecjalizowane siodło angielskie. Siodła ujeżdżeniowe są często dostosowywane do konkretnego jeźdźca, więc może być trudno znaleźć takie, które jest dokładnie tym, czego chcesz. Większość siodeł ujeżdżeniowych ma bardzo szeroką klapę, klocki kolanowe ustawione pod kątem, głębokie siedzisko i pojedyncze podniesione siedzisko. Pomost i kantar są często wyższe niż w innych typach siodeł, ale nie tak wysokie jak w siodłach skokowych. Siodło ujeżdżeniowe powinno być zrównoważone, a ciężar jeźdźca równomiernie rozłożony pomiędzy dwie strony siodła. Paski strzemion są często ustawione na tyle szeroko, aby umożliwić użycie butów jeździeckich.

Właściwe siodło może zrobić ogromną różnicę w swoim doświadczeniu jazdy. Ważne jest, aby upewnić się, że znajdziesz odpowiedni typ siodła dla swoich potrzeb, jak również styl jazdy i typ konia. Wybór właściwego siodła jest kluczem do przyjemnej i bezpiecznej jazdy, więc upewnij się, że robisz swoje badania! Dla tych, którzy chcą doświadczyć piękna i dreszczyku emocji związanych z jazdą konną, siodło jest niezbędnym elementem wyposażenia. Istnieje wiele rodzajów siodeł dostępnych, więc ważne jest, aby wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o różnych rodzajach siodeł, jak je wybrać i jak najlepiej je utrzymać. Nigdy nie zapominaj, że siodła są ważnym elementem wyposażenia, a źle dopasowane lub niskiej jakości siodło może być niebezpieczne. Zawsze upewnij się, że używasz odpowiedniego siodła dla swojego konia, i że jest ono prawidłowo dopasowane. Z odpowiednim siodłem, jazda konna może być niesamowitym doświadczeniem.