10 rzeczy, których nie wiedziałeś o koniach, a powinieneś!Konie to jedne z najpiękniejszych i najbardziej efektownych zwierząt na ziemi. Są również jednymi z najinteligentniejszych zwierząt udomowionych, jak również są jednymi z najstarszych zwierząt pracujących w historii - konie zostały po raz pierwszy udomowione około 5 000 lat temu! Chociaż konie są popularne ze względu na ich uderzające piękno, wyjątkowe osobowości i inteligencję, wciąż jest wiele, czego wiele osób o nich nie wie... Stworzyliśmy listę 10 interesujących faktów o koniach, których prawdopodobnie nie wiedziałeś. Jeśli kochasz konie tak samo jak my, czytaj dalej, aby odkryć więcej o tych wspaniałych stworzeniach...

Konie mogą widzieć za sobą bez obracania głowy

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś prowadzić konia, mogłeś zauważyć, że często odmawiają odwrócenia głowy, aby spojrzeć gdzie idą. To dlatego, że konie mają zakres widzenia lornetkowego tylko około 10-20 stopni, co oznacza, że patrzą bezpośrednio przed siebie! Gdyby odwróciły głowę, by spojrzeć za siebie, miałyby zakres widzenia lornetkowego równy 0 stopni, co uniemożliwiłoby im chodzenie. To dlatego być może widziałeś konia prowadzonego z długą liną przymocowaną do haltera. Lina ta jest wystarczająco długa, by koń mógł chodzić w linii prostej, a jednocześnie na tyle krótka, by się nie plątała.

Konie potrafią wyczuwać pod wodą

Konie mają bardzo dobry zmysł węchu, dlatego często są szkolone do pomocy ludziom, którzy żyją z niepełnosprawnością. Jednak jedną z rzeczy, której wiele osób nie wie o koniach, jest to, że potrafią one wyczuwać zapach pod wodą! Jest to możliwe dzięki specjalnemu organowi zwanemu turbiną, znajdującemu się w dużej przestrzeni wewnątrz ich nosa. Uważa się, że konie wykorzystują swój zmysł węchu do nawigacji, poszukiwania pożywienia oraz do celów komunikacyjnych.

Przeciętny koń może oddychać do 40 razy na minutę

Konie mają bardzo wysoki wskaźnik metabolizmu, co oznacza, że ich ciała bardzo szybko zużywają kalorie. Dlatego tak ważne jest, by karmić konie odpowiednią ilością jedzenia, by były zdrowe - przeciętny koń może spalić 40 kalorii na minutę po prostu będąc żywym! Ogromna pojemność płuc konia oznacza, że potrzebuje on tak wysokiego tempa metabolizmu, aby oddychać wystarczającą ilością tlenu. Oznacza to również, że konie są w grupie wysokiego ryzyka rozwoju chorób płuc, więc ważne jest, aby trzymać je z dala od zanieczyszczających gazów i oparów, jak to tylko możliwe.

Nowonarodzone źrebię waży około 30 funtów.

Kiedy koń się rodzi, może ważyć zaledwie 30 funtów. Jednak w ciągu dwóch tygodni waga ta wzrasta do 100 funtów! Nowonarodzone źrebię rodzi się z nogami podwiniętymi pod ciało, z głową skierowaną w stronę tylnych nóg matki. Dzieje się tak dlatego, że źrebak musi przebyć drogę przez kanał rodny matki, co może być bardzo trudne. Aby ułatwić mu podróż, źrebak rodzi się z miękkim szkieletem, wraz ze specjalnym płynem, który pomaga mu przejść przez kanał znacznie łatwiej.

Klacz, która jest w ciąży po raz pierwszy, nazywana jest klaczą "pierwszego pokrycia"

Powszechnie uważa się, że klacz jest w ciąży przez około dziewięć miesięcy, ale w rzeczywistości może minąć nawet rok, zanim klacz urodzi zdrowe źrebię! Dzieje się tak, ponieważ okres ciąży u konia wynosi około 11 miesięcy, a dodatkowo często zdarzają się fałszywe ciąże, w których klacz wydaje się być w ciąży, ale tak naprawdę nie jest. Klacz, która po raz pierwszy rodzi zdrowe źrebię, nazywana jest klaczą pierwszego pokrycia, ponieważ źrebię jest poczęte od pierwszego razu, kiedy ona i ogier kopulują ze sobą. Klacze mogą ponownie zajść w ciążę już 2-3 tygodnie po porodzie, dlatego ważne jest, aby w tym czasie były bezpieczne i zdrowe.

Grupa koni nazywana jest stadem

Jeśli kiedykolwiek widziałeś konia na polu, to prawdopodobnie jest on częścią stada. Stada składają się z trzech lub więcej koni, które podróżują razem. Te grupy koni powstały naturalnie w środowisku naturalnym i są prowadzone przez dominującą klacz, która wypędza swoje potomstwo, a także inne konie w stadzie. Klacze są często dominującymi członkami stada, ponieważ są naturalnie bardzo opiekuńcze i pielęgnujące. Samce koni, z drugiej strony, są często znalezione wędrujące na własną rękę. Dzieje się tak dlatego, że samce są zazwyczaj bardzo terytorialne i są bardziej skłonne do walki ze sobą, gdy są razem.

Samiec konia powyżej 3 roku życia nazywany jest ogierem

Samiec konia w wieku powyżej 3 lat nazywany jest ogierem, chociaż słowo to jest często używane w odniesieniu do każdego samca konia, który jest używany do hodowli. W sezonie rozrodczym ogiery będą walczyć ze sobą o dominację, a zwycięzca będzie rozmnażał się z klaczami w grupie. Kiedy ogier kojarzy się z klaczą, często gryzie ją, aby pokazać własność i chronić swoje terytorium. To ugryzienie może często pociągać za sobą krew i może być bardzo bolesne, więc należy uważać na klacze, które zostały ugryzione.

Największym organem konia jest jelito (lub przewód pokarmowy)

Największym organem konia jest tak naprawdę jego przewód pokarmowy. Dzieje się tak dlatego, że przewód pokarmowy składa się z szeregu organów, które pomagają koniowi trawić jedzenie i wydobywać potrzebne mu składniki odżywcze. Ten przewód zaczyna się w ustach konia, przechodzi w dół przez żołądek i jelita, a kończy się w odbycie. Podczas trawienia jedzenia, w przewodzie pokarmowym znajdują się miliardy bakterii i mikrobów. Te bakterie są niezwykle ważne, ponieważ pomagają w rozkładaniu i wchłanianiu składników odżywczych z pożywienia.

Konie widzą w kolorze, ale nie zawsze tak dobrze jak ludzie!

Konie widzą w kolorze, ale nie zawsze tak dobrze jak ludzie. Dzieje się tak dlatego, że konie mają ograniczoną ilość czopków w swoich oczach. Czopki są fotoreceptorami, które wykrywają kolor, a ludzie mają zazwyczaj trzy rodzaje komórek czopkowych w swoich oczach. W przeciwieństwie do nich, konie mają tylko dwa rodzaje czopków w swoich oczach, co oznacza, że są mniej zdolne do rozróżniania pewnych kolorów. Chociaż konie mogą widzieć w kolorze, to zazwyczaj najlepiej widzą kolor czerwony, niebieski i żółty.

Konie to naprawdę piękne stworzenia i mamy nadzieję, że uznałeś te fakty za interesujące. Naprawdę mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci dowiedzieć się więcej o tych niesamowitych zwierzętach i zrozumieć je trochę lepiej.

Jeśli kochasz konie tak samo jak my, pamiętaj, aby sprawdzić nasze inne artykuły poniżej. Możesz także śledzić nasz blog, aby uzyskać więcej wspaniałych treści na temat wszystkich rzeczy związanych z końmi, takich jak zdrowie i dobre samopoczucie, wskazówki i porady oraz zabawne i ciekawe fakty.